Sygnalizuję, że na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (www.mps.gov.pl), w zakładce Fundusz Alimentacyjny – Komunikaty, zamieszczone są komunikaty dotyczące sposobu podziału należności wyegzekwowanych od dłużnika alimentacyjnego zarówno w związku ze świadczeniami wypłacanymi z funduszu alimentacyjnego w oparciu o ustawę z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. Nr 192, poz. 1378 z późn. zm.) jak i z tytułu zaliczek alimentacyjnych wypłacanych w oparciu o ustawę z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej (Dz. U. Nr 86, poz. 732 z późn. zm.).
Ministerstwo Finansów w piśmie BP5/511/29/KRG/08/2252 z 23 grudnia 2008 r. informuje: „Należności z tytułu świadczeń wypłacanych z funduszu alimentacyjnego, w pełnej kwocie przypisanej do zwrotu przez dłużnika alimentacyjnego, powinny być wykazane w sprawozdaniu Rb-27 ZZ sporządzonym przez gminę wierzyciela. W kolumnie 7 „Dochody potrącone przez jednostkę samorządu terytorialnego” powinny być wykazane dochody wykonane, należne jednostkom samorządu terytorialnego, łącznie gminie dłużnika i wierzyciela tj. w wysokości 40 % wyegzekwowanej kwoty. Również w części B sprawozdania Rb-27 ZZ „powinny być wykazane kwoty należne łącznie obu gminom”.
W tym samym piśmie Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że: „W sprawozdaniu Rb-27 ZZ nie należy wykazywać niżej wymienionych dochodów pobieranych przez jednostki samorządu terytorialnego, które nie stanowią dochodów związanych z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej:
- zwroty nienależnie pobranych w latach ubiegłych świadczeń rodzinnych i zaliczek alimentacyjnych zarówno stanowiących kwoty główne jak i odsetki.
- odsetki od nienależnie pobranych i zwróconych w bieżącym roku świadczeń rodzinnych i zaliczek alimentacyjnych.
- odsetki od środków gromadzonych na rachunkach jst, w tym odsetki od zgromadzonych na rachunkach bankowych jst dochodów związanych z realizacją zadań administracji rządowej.”