Lublin,15 lipca 2003 r.

RIO - 091/13a/ 2003

 

 

 

Pani Teresa Zakrzewska

Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej

w Milejowie

 

 

 

 

W dniach od 22 do 28 kwietnia 2003 r. inspektor Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie – p. Renata Stangryciuk– przeprowadziła kontrolę gospodarki finansowej Ośrodka Pomocy Społecznej w Milejowie. Do ustaleń kontroli, zawartych w protokole omówionym i podpisanym w dniu 22 maja 2003 roku, zastrzeżeń nie wniesiono.

            W toku kontroli nie stwierdzono istotnych nieprawidłowości w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych, gospodarki pieniężnej i rozrachunków oraz w zakresie wydatków.

            Poniżej podaję stwierdzone nieprawidłowości i uchybienia oraz wnioski co do sposobu ich wyeliminowania, stosownie do przepisów art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r. Nr 55, poz. 577 z późn. zm.).

 

1. W zakresie gospodarki pieniężnej i rozrachunków:

 

1.1.    Niezamieszczanie na dowodach księgowych dołączonych do wyciągów bankowych adnotacji o ich zakwalifikowaniu do ujęcia w księgach.

            Na dowodach księgowych zamieszczać pełną adnotację o ich zakwalifikowaniu do ujęcia w księgach rachunkowych, poprzez wskazanie symboli kont księgi głównej na których operacja gospodarcza ma być ujęta oraz klasyfikacji budżetowej operacji, ze wskazaniem miesiąca księgowania i podpisem osoby odpowiedzialnej za te wskazania, stosownie do przepisów art. 21 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity: Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) – str. 7 protokołu.

 

 

 

2.         W zakresie wydatków bieżących:

 

2.1.        Nieróżnicowanie przyznanych świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu; wydatkowanie środków funduszu na cele niezwiązane z działalnością socjalną.

Przy przyznawaniu świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przestrzegać obowiązku uwzględniania sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osób uprawnionych do korzystania ze środków funduszu, stosownie do przepisów art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn. zm.).

Przestrzegać obowiązku wydatkowania środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wyłącznie na działalność socjalną, której zakres ustalony jest w przepisach art. 2 pkt 1 cytowanej ustawy; w zakresie tym nie mieszczą się wydatki na zakup upominków i organizację imprez związanych z Dniem Kobiet czy też Świętem Pracownika Socjalnego – str. 13 protokołu.

 

 

            Jeżeli uważa Pani, iż wśród wniosków zawartych w tym wystąpieniu są takie, które naruszają prawo poprzez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe jego zastosowanie, przysługuje Pani – zgodnie z przepisem art. 9 ust. 3 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych – prawo zgłoszenia zastrzeżeń do Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie w terminie 14 dni od daty otrzymania wystąpienia pokontrolnego.

   Stosownie do przepisu art. 9 ust. 3 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych sprawozdania z jego realizacji oczekuję w formie pisemnej oraz elektronicznej (np. na dyskietce) w terminie 30 dni od daty doręczenia Pani tego wystąpienia.

 

 

 

 

                                                                                              Marek Poniatowski

 

Do wiadomości:

Wójt Gminy Milejów.