Lublin, 26 sierpnia 2004 r.
RIO – II – 60/64/2004
Pani Anna Jolanta Ilczuk
Dyrektor Powiatowego
Urzędu Pracy
w Radzyniu Podlaskim
Szanowna Pani Dyrektor,
W dniach od 7 do 20 lipca 2004 r. inspektor Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie - Stanisław Ligęza - przeprowadził doraźną kontrolę gospodarki finansowej Powiatowego Urzędu Pracy w Radzyniu Podlaskim.
Do ustaleń kontroli, zawartych w protokole podpisanym 20 lipca 2004r. zastrzeżeń nie wniesiono.
Poniżej podaję stwierdzoną nieprawidłowość oraz wniosek, co do sposobu jej wyeliminowania, stosownie do przepisów art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r. Nr 55, poz. 577 z późn. zm.).
Zawyżenie dla pracodawcy, który - w ramach prac interwencyjnych i porozumień absolwenckich - zatrudnił bezrobotnych i absolwentów skierowanych przez Powiatowy Urząd Pracy, zwrotu części kosztów poniesionych na wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenie społeczne: bezrobotnych zatrudnionych przy pracach interwencyjnych – w wysokości 115,55 zł, absolwentów zatrudnionych na podstawie porozumień absolwenckich - w wysokości 127,31zł, z naruszeniem postanowień umownych oraz obowiązujących wówczas przepisów art. 19 ust. 1 i art. 37e ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1994r o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (jedn. tekst Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 514 z póź. zm.).
Przy realizacji pomocy udzielanej pracodawcom, którzy – w ramach prac interwencyjnych lub jako organizatorzy robót publicznych – zatrudnili na okres do 6 miesięcy skierowanych do nich bezrobotnych, przestrzegać zasad dokonywania zwrotu części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanych bezrobotnych w wysokości uprzednio uzgodnionej w umowie zawartej pomiędzy starostą a pracodawcą, określającej m.in. terminy i wysokość refundowanych z Funduszu Pracy przez starostę kosztów wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne oraz rzeczowych kosztów organizacji robót publicznych, stosownie do przepisów art. 51 ust. 1 i art. 57 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99 poz. 101) w związku z § 7 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 21 marca 1995r. w sprawie szczegółowych zasad organizowania prac interwencyjnych i robót publicznych oraz przyznawania zaliczek i finansowania rzeczowych kosztów organizacji robót publicznych (Dz. U. Nr 38, poz. 189 z późn. zm.).
Wystąpić do pracodawcy – ........., o dobrowolny zwrot nadpłaconej kwoty 248,86zł z tytułu refundacji części kosztów poniesionych na wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenie społeczne w ramach umów o prace interwencyjne i porozumienia absolwenckie zawartych w 2000 roku, a w przypadku odmowy rozważyć możliwość i zasadność skierowania sprawy do sądu.
Jeżeli uważa Pani, że wniosek ten narusza prawo przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie, przysługuje Pani – zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych – prawo zgłoszenia zastrzeżeń do Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie w ciągu 14 dni od otrzymania tego wystąpienia.
Stosownie do przepisu art. 9 ust. 3 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych, sprawozdania z jego realizacji oczekuję – w formie pisemnej i elektronicznej (np. na dyskietce) – w terminie 30 od daty doręczenia Pani tego wystąpienia.
Do wiadomości:
Starosta Powiatu Radzyń Podlaski