Lublin, 1 września 2004 r.
Pan
Piotr Krzysztoń
Dyrektor Szkoły Podstawowej
w Szastarce
Szanowny Panie Dyrektorze,
W dniach od 21 do 22 czerwca 2004 roku inspektor Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie – Tatiana Łabęcka - Jaroszuk – przeprowadziła kontrolę gospodarki finansowej Szkoły Podstawowej w Szastarce w zakresie zagadnień dotyczących organizacji Szkoły Podstawowej oraz realizacji planu finansowego - wynagrodzeń.
Do ustaleń kontroli zawartych w protokole podpisanym i omówionym w dniu 9 lipca 2004 r. zastrzeżeń nie wniesiono.
Poniżej podaję stwierdzone nieprawidłowości i uchybienia oraz wnioski co do sposobu ich wyeliminowania, stosownie do przepisów art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r. Nr 55, poz. 577 z późn. zm.).
1. Władanie przez Szkołę Podstawową nieruchomościami służącymi do wykonywania statutowej działalności bez formalnego uregulowania formy władania tymi nieruchomościami.
Wystąpić do wójta gminy z wnioskiem o ustanowienie trwałego zarządu na nieruchomościach stanowiących mienie komunalne służące szkole do wykonywania statutowej działalności, stosownie do przepisów art. 44 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 z późn. zm.) – str. 1 protokołu.
2. Ograniczanie prawa dyrektora Szkoły Podstawowej do dysponowania środkami określonymi w planach finansowych jednostki, przez zatwierdzanie do zapłaty dowodów księgowych przez dyrektora Gminnego Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych.
Przy zatwierdzaniu dowodów księgowych do zapłaty przestrzegać zakresu praw i obowiązków dyrektora Szkoły, określonych w przepisach art. 28a ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148 z późn. zm.), art. 39 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity: Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 z późn. zm.), które stanowią, że to kierownik jednostki gospodaruje środkami określonymi w planach finansowych i odpowiada za całość gospodarki finansowej jednostki sektora finansów publicznych, obejmującej gromadzenie i rozdysponowywanie środków publicznych oraz gospodarkę mieniem jednostki, a dysponowanie środkami publicznymi wiąże się m.in. z zatwierdzaniem dowodu księgowego do zapłaty - str. 3, 5, 6 protokołu.
3. Przyznanie i wypłacenie pracownikom obsługi dodatku do wynagrodzenia „za palenie w piecach grzewczych zwykłych” nieprzewidzianego w przepisach regulujących zasady wynagradzania pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych gminy.
Przy ustalaniu
wynagrodzenia pracowników obsługi przestrzegać przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lipca 2000 r. w
sprawie zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników
samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek
samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr
61, poz. 708 z późn. zm.), w tym w szczególności zaprzestać wypłacania
dodatku do wynagrodzenia „za palenie w piecach”, którego nie przewidują przepisy
tego rozporządzenia – wkład
pracy pracownika i jego kwalifikacje powinny być uwzględniane przy ustalaniu
stawki wynagrodzenia miesięcznego zasadniczego
- str. 6, 7 protokołu.
Jeżeli uważa Pan, że wśród wniosków zawartych w tym wystąpieniu są takie, które naruszają prawo przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie, przysługuje Panu – zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych – prawo zgłoszenia zastrzeżeń do Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie w ciągu 14 dni od otrzymania wystąpienia pokontrolnego.
Stosownie do przepisów art. 9 ust. 3 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych sprawozdania z jego realizacji, w formie pisemnej i elektronicznej (np. na dyskietce), oczekuję w terminie 30 dni od daty doręczenia Panu tego wystąpienia.
Marek Poniatowski
Do wiadomości:
1. Wójt Gminy Szastarka
2. Dyrektor Gminnego Zespołu Placówek Oświatowych
w Szastarce